نشریه  "علوم زمین خوارزمی"   با   تغییر  در  برخی   رویکردها    با  هدف  اعتلای  بیش از  پیش  و  افزایش رضایتمندی   مخاطبان  از مقالات پربار   پژوهشگران ارجمند استقبال می‌نماید

جلد 9 - شماره 1 - بهار و تابستان                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه خوارزمی ، amirsardarimahdi@khu.ac.ir
چکیده:  
توصیف و تعیین مشخصات مخزنی در لایه های هیدروکربوری و آبی از مهمترین مراحل مشخصه سازی و مدل سازی مخازن هیدروکربوری می باشد. مشخصات مخزن از منابع گوناگونی از جمله داده های زمین شناسی، لرزه نگاری، نمودارگیری، مغزه ها، چاه آزمایی و تاریخچه تولید مخزن قابل حصول می باشد. در این میان داده های چاه آزمایی اطلاعات با ارزشی در خصوص رفتار دینامیکی سیال در اختیار می گذارند. به منظور توصیف دقیق از یک مخزن مجموع این اطلاعات متنوع باید مورد استفاده قرار گیرند. اما یکپارچه نمودن این اطلاعات به صورت کمی کار نسبتا مشکلی می باشد چراکه این اطلاعات دقت های متفاوتی دارند. برای این منظور در این پژوهش تراوایی های تخمینی از داده ها و تفسیرهای پتروفیزیکی و مغزه با استفاده از تراوایی محاسبه شده از تفسیر تحلیلی چاه آزمایی طی فرآیند تطابق تاریخچه فشار ته چاهی تصحیح شده اند. بدیهی است علاوه بر تراوایی، پارامترهای چاه نظیر ضریب پوسته و پوسته وابسته به دبی نیز در فرآیند تطابق تاریخچه فشار موثر می باشند. همچنین تراوایی نسبی و فشار مویینگی باید داده های تولید آب در برخی DST ها را نشان دهند. در این مطالعه، 6 داده DST از دو چاه مورد بررسی قرار گرفته اند. در این مقاله روش و فرآیند مدل سازی تک چاهی این DST ها شامل ساخت مدلها، آغاز سازی و تطابق تاریخچه برای لایه های گازی و آبی شرح داده شده است. نتایج این مطالعه به عنوان ورودی مدل سازی دینامیک کل میدان مورد استفاده قرار گیرد.
 
     
موضوع مقاله: زمین‌شناسی نفت
دریافت: 1401/8/28 | پذیرش: 1402/5/24 | انتشار: 1402/6/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم زمین خوارزمی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Kharazmi Journal of Earth Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb